Ile kosztuje renowacja nagrobka?

» Szczegółowa oferta «

Zjawiska atmosferyczne, upływ czasu albo wandalizm – to najczęstsze przyczyny uszkodzenia cmentarnych pomników. W takich sytuacjach najczęściej decydujemy się na renowację nagrobków. W tym artykule przedstawimy Państwu orientacyjne koszty związane z naprawą.

Renowacja nagrobków

Ceny zależą od materiału (m.in. lastryko czy też granit), a także wielkości oraz stanu nagrobka. Bardzo często nie jest wymagana całościowa renowacja, a jedynie np. czyszczenie mechaniczne, czy też wymiana/naprawa elementów. Dlatego też w zależności od stanu pomnika, koszty mogą oscylować od ok. 150 do 2500 złotych. Oczywiście w przypadku większych zmian oraz poważnych zniszczeń nagrobka cena ta może wzrosnąć.

Jak wygląda renowacja pomnika?

Tak jak wspomnieliśmy, bardzo dużo zależy od stanu nagrobka. Niemniej jednak np. standardowa renowacja pomnika z lastryko polega na naprawie poszczególnych elementów (poprawianie tablicy itp.), następnym krokiem jest szlifowanie, fugowanie i mycie lastryko, które przygotowuje do impregnacji. Renowacja pomników z lastryko ma miejsce na cmentarzu.

Odnowa nagrobków z granitu jest droższa niż tych wykonanych z lastryko, m.in. ze względu na cenę samego materiału. Oczywiście przed podjęciem prac, powinni Państwo otrzymać wstępny kosztorys.

Kiedy oddać pomnik do renowacji?

Niekiedy czekamy z decyzją o odnowieniu nagrobka. Niemniej jednak, jeśli zauważą Państwo pierwsze oznaki mogące świadczyć o zniszczeniach bądź uszkodzeniach, warto podjąć działanie jak najszybciej, ponieważ pozwoli to znacząco oszczędzić na naprawie.

W przypadku zbyt długiego czekania możliwie, że będzie niezbędna całkowita wymiana np. płyty, co znacząco wpłynie na końcowy koszt renowacji pomnika. Dlatego też, jeśli zauważą Państwo pierwsze pęknięcia czy też rysy warto skontaktować się z doświadczoną firmą, która przedstawi wycenę i pomoże w odnowieniu tego jakże ważnego elementu pamięci naszych zmarłych.