Jak odnowić nagrobek?

» Szczegółowa oferta «
czyszczenie-nagrobka

Pamięć o zmarłych bliskich pielęgnujemy nie tylko w naszych sercach. Aby oddać im należną cześć, warto zadbać również o estetyczny wygląd miejsca ich spoczynku na cmentarzu. Używając domowych środków łatwo jednak o nieodwracalne uszkodzenie powierzchni nagrobków z kamienia naturalnego. Jak uniknąć tego rodzaju problemów? Tego dowiedzą się Państwo w naszym artykule na temat odnawiania nagrobków, zgromadziliśmy w nim mnóstwo praktycznych porad.

Renowacja pomnika z lastryko

To jedno z częstszych zadań, z którymi przychodzi się mierzyć rodzinom odwiedzającym bliskich na cmentarzu. Lastryko to materiał, który obecnie traci nieco na popularności na rzecz m.in. wytrzymałego granitu, ale jeszcze do lat 80. XX-wieku był zazwyczaj jednym dostępnym budulcem na płyty. Odnawianie nagrobków wykonanych z tego surowca wiąże się z reguły z usunięciem mchu i nalotów z pleśni. Do walki z nimi przydadzą się specjalistyczne preparaty, które dodatkowo tworzą niewidoczną barierę utrudniającą tym organizmom zadomowienie się na pomniku.

Porządna renowacja pomnika z lastryko potrafi zabrać jednak mnóstwo czasu, zwłaszcza gdy jest bardzo mocno zabrudzony. W wielu przypadkach opłaca się skorzystać z usług zakładu kamieniarskiego – efekty będą dużo lepsze i trwalsze, a do tego unikniemy uszkodzeń powierzchni.

Naprawa i odnawianie nagrobków z granitu i innych kamieni naturalnych

Tutaj trzeba zachować już większą ostrożność. Pomnik z granitu najlepiej czyści się szmatką nasączoną letnią wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Przy większych zabrudzeniach lepiej już nie ryzykować w obawie o nieodwracalne uszkodzenie kamienia naturalnego i od razu zgłosić się do fachowców dysponujących odpowiednim sprzętem oraz środkami. Jeszcze trudniejszym wyzwaniem może okazać się renowacja napisów na pomniku. Nasi specjaliści świetnie poradzą sobie z tym problemem i w razie stwierdzenia ubytków farby, warto zwrócić się o pomoc do naszej firmy.

Impregnacja, renowacja i naprawa nagrobków z różnych materiałów, a także odmalowywanie liter to specjalność zakładu kamieniarskiego Royal Granit. Chętnie pomożemy również w innych kwestiach związanych z odnawianiem pomników, zapraszamy do kontaktu!