Jak zabezpieczyć nagrobek na zimę?

» Szczegółowa oferta «

Zmianom pór roku towarzyszą różne przygotowania – w takim czasie troską powinniśmy również objąć groby naszych bliskich. Zabezpieczanie nagrobka na zimę jest bardzo istotne i pozwala ochronić pomnik przed ewentualnymi zniszczeniami. W tym artykule przedstawimy Państwu wskazówki i porady dotyczące m.in. czyszczenia oraz konserwacji.

Kwiaty, znicze i wazony – co z nimi zrobić przed zimą?

Pomniki najczęściej ozdobione są różnorodnymi akcesoriami nagrobnymi, m.in. wazonami, misami, zniczami, dlatego należy pamiętać, że podczas czyszczenia nagrobków powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć znicze m.in. przed silnym wiatrem, który może go strącić i uszkodzić. W przypadku takich elementów najlepiej je zabrać lub postawić w bezpiecznym miejscu, ponieważ gdy znicz się zniszczy i rozleje się wosk na granit będzie trudno go usunąć. Jeśli wazony lub misy są przyklejone do nagrobka lub jest specjalnie wycięcie w granicie i został wbudowany w nagrobek warto osłonić je np. specjalną gumową nakrywką przeznaczoną do wazonów, którą mogą Państwo zakupić u nas, tak, aby uniemożliwić dostanie się do środka wody, która jeśliby zamarzła mogłaby “rozsadzić” wazon. Dodatkowo, jeśli przy grobie rosną w ziemi kwiaty lub drzewa (szczególnie młode rośliny) to również warto je zabezpieczyć.

Jak czyścić pomniki z granitu?

Konserwacja nagrobków z granitu jest stosunkowo prosta, wystarczy, że użyją Państwo zwykłej ściereczki np. bawełnianej oraz wody, aby przetrzeć wierzchnią warstwę brudu. Następnie warto sięgnąć po płyny do czyszczenia nagrobków, które posiadamy w swojej ofercie. Niemniej należy pamiętać, aby w zimie groby nie były czyszczone wodą, jeśli temperatura spada poniżej zera, ponieważ może zamarznąć na nagrobku. Należy również mieć na uwadze, że granit jest to naturalny, bardzo wytrzymały materiał, ale aby zachować dobry stan nagrobka należy o niego regularnie dbać.

Odśnieżanie nagrobków

Zabezpieczanie grobu na zimę to m.in. regularne odśnieżanie. Zimy w naszym kraju są różne, czasami śniegu jest bardzo mało, a innym razem musimy być przygotowani na kilkudziesięciu centymetrowe opady. Szczególnie w tym drugim przypadku warto odwiedzić cmentarz i sprawdzić stan pomnika. Gdy warunki pogodowe są złe, np. długotrwałe ulewy, silne wiatry itd. mogą być one przyczyną uszkodzenia nagrobka lub doprowadzić do jego przechylenia, co może wiązać się z koniecznością naprawy czy też renowacją.

Czyszczenie i konserwacja pomników to bardzo ważny element, którego nie należy bagatelizować, odpowiednie zadbanie o grób to również ważny wyraz pamięci o zmarłych.