Mycie i czyszczenie nagrobka

Samodzielna pielęgnacja nagrobka, jak dbać o nagrobek?

» Szczegółowa oferta «

Samodzielnie zadbaj o nagrobek


czyszczenie-nagrobka

Patrząc na cmentarze wypełnione ludźmi dbającymi starannie o groby możemy stwierdzić, że prawdziwa miłość nie przemija nawet po śmierci. Dla osób bliskich tych, których kochamy chcemy zawsze jak najlepiej. Pomimo nawału codziennych obowiązków znajdziemy czas, aby zatroszczyć się i regularnie odwiedzać nagrobek na cmentarzu osoby zmarłej. Wiedza na temat pielęgnacji nagrobka pozwoli nam nie tylko zachować piękny wygląd pomnika na cmentarzu przez wiele lat, ale także uniknąć nieprzyjemności jakie mogą pojawić się podczas różnych eksperymentów, które w późniejszym etapie mogą prowadzić do odbarwienia nagrobka, porysowania nagrobka, poplamieniu nagrobka itp.

W niniejszym artykule skupimy się na pielęgnacji nagrobków granitowych, gdyż są one najczęstszej spotykane na polskich cmentarzach. Poznanie struktury granitu i jego właściwości ma kluczowe znaczenie w procesie konserwacji pomnika granitowego.

Kamień granitowy> jest zaliczany do najtwardszych i najbardziej wytrzymałych skał na Świecie. Swoje walory zawdzięcza występowaniu w nim sporej ilości minerału jakim jest kwarc. W skali Mohsa zwanej inaczej skalą twardości minerał ten przyjmuje 7 pozycje i jest jedynie o 3 oczka niżej od diamentu, który ma wartość 10. Co za tym idzie jest bardzo odporny na zarysowania. Dzięki temu nagrobki granitowe należą do najbardziej wytrzymałych pomników na cmentarzach. Jak można zauważyć na diagramie klasyfikacyjnym skał magmowych, żeby dany kamień można było zaliczyć do granitu oprócz innych minerałów takich jak skalenie alkaliczne, plagioklazy, skalenoidy musi zawierać minimum 20% kwarcu. Czyni go w związku z czym skałą o odczynie kwaśnym (pH < 7), co ma duże znaczenie podczas wyboru detergentów.

Komercyjnie i w firmach kamieniarskich przyjęło się stosować terminologię również dla skał, w których zawartość kwarcu jest dużo mniejsza np. czarny granit (szwed, impala itp.) Głównym budulcem tego kamienia są plagioklazy, a kwarc ma stosunkowe małe znaczenie ilościowe w całej jego proporcji. Czarne zabarwienie jest tak naprawdę w głównej mierze efektem występowania skały zwanej gabro podobnej właściwościami do bazaltu i równie wytrzymałej co kamień granitowy. W związku z tym, iż przewagą składu są plagioklazy mamy do czynienia z skala o bardziej zasadowym odczynie. Nie powinno się w takim razie używać związków takich jak ocet, czy kwas solny.

"Granitem" przy sprzedaży nagrobków granitowych uznało się nazywać skały, które w swoim składzie znajdą się takie minerały jak Q/A/P (kwarc, skalenie alkaliczne, plagioklazy) i w przysłowiowym znaczeniu zaczną odpowiednio błyszczeć, co jest tak naprawdę jedynie efektem polerowania granitu. Również należy mieć na uwadze, że niektórzy dostawcy wprowadzają substancje zwane modyfikatorami, które wpływają na strukturę materiału (np. żywica) i nagrobka granitowego. Zmienia się wówczas jego barwa, odporność na czynniki zewnętrze, a także jakość. Mogą mieć jedynie chwilowe działanie (1-3 lat). Materiał nie jest już tym naturalnym kamieniem wydobytym bezpośrednio spod powierzchni Ziemi.

Pamiętajmy, że jedynie niektóre firmy dają nam gwarancję jakości kamienia granitowego. Zapraszamy do naszego biura gdzie specjaliści odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania i pomogą w odpowiednim doborem pomnika.

Jak w związku z tym odpowiednio zadbać o nagrobek granitowy? W dalszej części artykułu przedstawimy uniwersalną metodę, która będzie odpowiednia dla każdego rodzaju granitu.

CZYSZCZENIE I MYCIE NAGROBKA

Sprawdź stan konstrukcji nagrobka.

Przed przystąpieniem do czyszczenia nagrobka granitowego należy upewnić, że wszystkie elementy są stabilne. Nie ma ryzyka, że mogą się na nas przewrócić. Zdrowie zawsze powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu.

Zgromadź odpowiednie narzędzia.

Przed przystąpieniem do mycia i czyszczenia pomnika granitowego upewnij się, że posiadasz:

Przystąp do procesu pielęgnacji oraz konserwacji nagrobka.

  1. Pozamiataj dokładnie powierzchnię elementów granitowych.
  2. Namocz ściereczkę wodą i przetrzyj całą powierzchnie.
  3. Trudno dostępne oraz bardziej zalegające zabrudzenia na łączeniach elementów delikatnie usuń przy pomocy np. zwykłej szczoteczki do zębów.
  4. W przypadku braku możliwości usunięcia spróbuj namoczyć miejsce ciepłą wodą z płynem do naczyń przez kilka minut i powtórz proces.
  5. Za pomocą ścierki z mikrofibry delikatnie wytrzyj i osusz nagrobek
  6. Całość po wstępnym czyszczeniu aby uzyskać efekt bez smug spryskaj płynem do szyb a następnie przetrzyj suchą ścierką z mikrofibry.
  7. W przypadku gdy zabrudzenia pozostały zwróć się do specjalisty, który doradzi w wyborze odpowiedniego detergentu oraz pomoże w odplamianiu.